Almanya, Türk emekçilere kapılarını açtı: Havalimanlarından sonra yeni bir bölüm daha emekçi arıyor…

Avrupa’daki havalimanlarında yaşanan kaos sonrası Almanya, gözünü Türkiye’deki nitelikli çalışanlara çevrildi. Alman hükümeti, Türklerin gelmesi için teşvik edici yeni uygulamaları tartışırken, Almanya yeni bir meslek kolu için de harekete geçti.

Avrupa’daki havalimanlarında şu günlerde yaşananları en uygun tanımlayan söz kuşkusuz kaos.

Pandemi sonrası ortaya çıkan işçi eksikliği ve çalışanların greve gitmesi nedeniyle Avrupa ülkelerindeki havalimanları tabir yerindeyse alarm veriyor.

Personel eksikliği yaşayan ülkelerin başında ise Almanya geliyor. Almanya’da personel açığı 2 milyona dayanırken, havaalanlarındaki çalışan eksikliği gözleri Türkiye’ye çevirdi. Almanya, bilhassa havalimanlarında çalıştırmak için Türkiye’den nitelikli personel istiyor.

TÜRKİYE’DEN 2 BİN PERSONEL ALINACAK

Türkiye’den ortalama üç aylığına getirilecek personeller, havaalanlarının güvenliğini, check-in süreçlerinin hızlılığını, yükleme ve bavullara yardım işlerini yapacak. Bunun için, havaalanı tecrübesi olanlar ve havaalanı güvenliği eğitimi almış olanlar seçilecek.

Dün akşam Almanya’da Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Çalışma Bakanı Hubertus Heil bir ortaya gelerek Türkiye’den emekçi alımını görüştü.

Alman Havacılık Sanayisi Federal Birliği (BDL) lideri Matthias von Randow, Türkiye’de Alman havaalanlarında bagaj taşımaya yardımcı olabilecek 2 bin eğitimli personel bulunduğunu söyledi.

‘TÜRKLERE KONAKLAMA SAĞLAMAK GEREKİYOR’

Çalışma Bakanı Heil , hemen muhtaçlık duyulan çalışanın süreksiz iş gücü için Almanya’ya getirilmesini hızlandıracaklarını açıkladı. Heil, Türkiye’den getirilecek çalışana toplu fiyat ödenmesi gerektiğini ve konaklama sağlanmasının koşul olduğunu duyurdu.

Federal Ulaştırma Bakanı Volker Wissing de bugün Alman Bild gazetesine yaptığı açıklamada, acil olarak bagaj taşıma ve güvenlik denetimleri üzere vazifeleri yerine getirebilecek çalışanlara gereksinim duyulduğunu söyledi. Ulaştırma kesimi yetkililerine nazaran, nitelikli Türklerin Almanya’ya gelişi en süratli haliyle Ağustos ayını bulacak… Durum bu türlü olunca da Avrupa’da havalimanları bir ay daha kaosun eşiğinde görünüyor…

GÖZLER GASTRONOMİ DALINA ÇEVRİLDİ

Öte yandan, Alman basınında yer alan haberlerde, İçişleri Bakanlığı’nın, gastronomi ve konaklama bölümünde çalışabilecek yabancı işçi getirmeyi hedeflediği aktarıldı.  İçişleri Bakanı Nancy Faeser, pandemiden sonra pek çok kesimde iş gücü kahrı yaşandığını belirtirken, yetişmiş işçinin Almanya’yı tercih etmesi için çalışacaklarını söyledi.

Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil “Almanya’ya düzgün ve yetişmiş personeller getirmek için” kimi değişiklikler yapılacağını da açıkladı.

TARIM BÖLÜMÜ DE HAREKETE GEÇTİ

Uzmanlar, durumun hızlandırılması için İstanbul’da bir işe alım ofisi açılmasını istiyor. Birebir vakitte Türkiye’den gelecekler için bir irtibat telefonunun yer alması gerektiği vurgulanıyor.Son olarak tüm bu gelişmeler yaşanırken, tarım dalı de yabancı personellere kapıların açılmasını istedi. Süreksiz yabancı çalışanların, bilhassa hasat devirlerinde çok gerekli olduğunu, Avrupa’dan bu talebin karşılanamadığı belirtiliyor. Bu alanda yaklaşık 275 bin süreksiz emekçiye muhtaçlık duyuluyor. Bilhassa kuşkonmaz toplama mevsiminde personel talebi artıyor. Tarım dalı, Türkiye üzere ülkelerden bu açığın kapatılmasını talep ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.