Almanya maymun çiçeği virüsüne karşı 21 günlük karantina öneriyor

Almanya’da maymun çiçeği virüsü tespit edilenlere 21 günlük karantina uygulanması istendi. Almanya Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach, Bremen kentinde Robert Koch Enstitüsü (RKI) Lideri Lothar Wieler ile düzenlediği basın toplantısında, maymun çiçeği virüsü ile ilgili yaşanan durumun bir pandeminin başlangıcı olmadığını belirterek virüsün ve bununla nasıl uğraş edileceğinin bilindiğini söyledi.

Bu cins olayların geçmişte de ortaya çıktığını, fakat durumun ciddiye alınması gerektiğini kaydeden Lauterbach, temas takibi ve dikkatli olmayla virüsün denetim altına alınabileceğini lisana getirdi.

Lauterbach, endeminin erken evrelerinde sert ve erken müdahalenin değerli olduğu, bundan ötürü eyaletlerin uygulaması için RKI ile birlikte tavsiyeler geliştirdiklerini, bu tavsiyelerin en değerli kısmının virüse yakalananların en az 21 gün karantinaya alınması olduğunu belirtti.

16 ÜLKEDE TOPLAM 177 OLAY

AA’nın haberine nazaran Lauterbach, bu virüsün bulaştığı bireyler ve onlarla temas edenlere de 21 gün karantina uygulanmasını tavsiye ettiklerini tabir etti. Dünya Sıhhat Örgütü ve Avrupa’daki öteki kurumlarla da irtibatta olduklarını aktaran Lauterbach, bu virüsü Avrupa’da durdurulabileceklerini kaydetti.

RKI Lideri Wieler de son devirde maymun çiçeği virüsünün birçok ülkede görüldüğünü, 16 ülkede 177 hadisenin ortaya çıktığının bilindiğini söyledi. Almanya’da birinci hadisenin 22 Mayıs’ta görüldüğünü belirten Wieler, ülkede şimdiye kadar RKI’ye 5 maymun çiçeği virüsü olayı bildirildiği bilgisini paylaştı. Ülkede öteki olayların ortaya çıkmasının beklendiğine işaret eden Wieler, mevcut bilgilere nazaran şu an genel nüfusun sıhhatine yönelik riskin düşük olduğu belirtti. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.