AKP’li Aydemir’den skandal kelamlar: ‘Memur maaşları bütçeye yük’

Sağlık çalışanlarının özlük haklarında düzenleme öngören kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, “terör” “keyfi suçlama” ve “doktorlara yeni ceza” tartışmaları eşliğinde kabul edildi.

DÜZENLEMENİN AYRINTILARI

Meslek odalarının ve muhalefetin yetersiz bulduğu kanun teklifinde, çalışanlara yapılacak ödemeler konusunda inceleme heyeti kurulması öngörüldü. İtirazlar eşliğinde kabul edilen düzenlemeye nazaran, her sıhhat kuruluşunda, ek ödemelerle ilgili bir inceleme heyeti oluşturulacak. Heyet, çalışanların durumunu inceleyerek ek ödemeden kimin, hangi oranda yararlanacağına karar verecek. Objektif olmayan kriterlere nazaran sıhhat çalışanlarının cezalandırılacağını bildiren muhalefet milletvekilleri, düzenlemeye karşı çıktı.

“HUKUKA AYKIRI”

CHP’li Mehmet Bekaroğlu, “Kim karar verecek buna? Nasıl karar verecek? Bu yetkinin istismar edilmeyeceğinin garantisi ne? Biz biliyoruz ki geçmişte ve bugün hâlâ değişik sebeplerden ötürü işte ‘gözün üstünde kaşın var’ diye, disiplin cezası veriliyor. Bu hukuka aykırı” dedi. HDP’li Necdet İpekyüz ve Âlâ Parti’li Durmuş Yılmaz da düzenlemenin geri çekilmesini istedi. Muhalefetin itirazları, AKP ve MHP Milletvekilleri tarafından reddedildi.

Şehir hastanelerinin bütçeye yükü de kurul gündemine geldi. Kent hastanelerini inşa eden firmalara yapılan ödemelerin bütçeye yükü nedeniyle sıhhat çalışanlarına kâfi yardımın yapılmadığını tabir eden muhalefet milletvekillerine karşı çıkan AKP’li Uğur Aydemir, “Memur maaşlarının da yükü var” dedi. Aydemir, reaksiyon çeken karşılığında şu sözleri kullandı:

“Şehir hastanelerinin olağan ki kesinlikle bütçeye bir yükü var, her şeyin bütçeye bir yükü var. Memur maaşlarının var yani aklınıza ne geliyorsa devletin ödediği her şeyin bütçeye bir yükü var lakin bu, yük getiriyor demek, devletin başka süreçleri, öteki işleri yapmayacağı manasına gelmiyor.

UZMANLIK EĞİTİMİ UZATILACAK

Teklifin kabul edilerek TBMM Genel Kurulu’na sevk edilen haline nazaran, aile tabibi olarak çalışmakta iken uzmanlık eğitimi yapma imkanı bulamayan aile doktorlarının uzmanlık eğitimi yapabilmeleri için verilen mühlet 1 Ocak 2029 tarihine kadar uzatılacak. Üniversite hastanelerinde misyon yapan işçinin sabit ek ödemelerinin de merkezi idare bütçesinden karşılanması sağlanacak. Sıhhat alanı için beş bin kişilik yeni kontratlı işçi takımı açılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.