14 Temmuz Bastille Günü nedir, ne oldu? Bastil Hapishanesi neden basıldı?

Fransa’nın her yıl 14 Temmuz tarihinde kutladığı ulusal bir bayram olan “Bastille Günü”, epey ehemmiyet arz ediyor.

Tarih meraklılarının araştırdığı Bastille Hapishanesi olayı nedir ve neden gerçekleşti sorusunun karşılığı kitaplarda da yerini almıştır.

Fransız İhtilali sırasından kıymetli aksiyonlardan biri olan Bastille’de kitleler hapishaneye baskın düzenlemiş ve kraliyetin hükümüyle mahpusa atılan ve itiraz hakkı bulunmayan mahkumlar hür bırakılmıştır.

Peki Bastille Günü nedir, neden kutlanır? Bastille Hapishanesi nerede? Bastil Baskını nasıl gerçekleşti? İşte merak edilenler…

Bastille Hapishanesi nerede?

Bastille resmi olarak Bastille Saint-Antoine —Number 232, Rue Saint-Antoine— olarak bilinen Paris’teki hapishane. Fransız İhtilalinin başladığı nokta olarak bilinir.

Bastille Baskını neden ve nasıl oldu?

XVI. Louis periyodunda, Fransa büyük bir ekonomik kriz geçirdi. Amerikan İhtilali ile de alakalı olan bu devirde, regresif vergiler kelam konusuydu. Halk daha fazla dayanamadı ve ayaklanma çıkardı.

Talepleri Kral Louis tarafından kabul edilmeyen orta sınıf ve halktan oluşan küme, 14 Temmuz 1789’da Krallık baskısının merkezi olarak gördükleri Bastille Hapishanesine saldırarak hapishaneyi ele geçirmiş ve mahkumları hür bırakmışlarıdır.

Bastillle baskınından sonra 1791 yılında ihtilalci kümeler toplanarak bir kurucu meclis atamış, İnsan ve Yurttaş Hakları bildirisi yayınlamışlardır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.